تبلیغات
فین کاشان - برج ایفل
 
فین کاشان
اهل فینم سرزمین من دیار یکدلیست افتخارمردمانش حضرت سلطان علی ست
برج ایفل دارای سه طبقه یا به عبارتی سه صحن متفاوت است، رستوران بسیار گران قیمتی که قبل از رفتن حتماً باید میز خود را رزرو کنید.

برج ایفل در ۳۱ مارس سال ۱۸۸۹ به مناسبت صدمین سالگرد جشن انقلاب فرانسه، افتتاح شد؛ این بنا صرفاً به همین دلیل ساخته شده بود، پرنس «والز» (Wales)- پادشاه ادوارد (VII) انگلیسی، برای اولین بار، این بنای تاریخی را افتتاح کردند. از میان ۷۰۰ طرح پیشنهادی ارایه شده، از طراحان متفاوت، طرح «گوستاو ایفل» (Gustave Eiffel) با توجه به دارا بودن اکثریت آراء، مورد قبول واقع شد. اگرچه که این طرح در ابتدا با موافقت همگان همراه نبود، از جمله گی دوماپاسان (نویسنده)، امیل زولا (نویسنده)، چارز گارنیز (معمار اپرای گارنیز Opera Garnier) مخالفان اصلی آن بودند.

برج ایفل اکنون در صد و شانزدهمین سال تولد خویش است. گوستاو ایفل، در سال ۱۸۸۴، مطالعات خود را در این زمینه آغاز کرد و بعد از آن در سال ۱۸۸۷، ساخت آن را شروع کرد که به مدت دو سال و دو ماه و ۵ روز به طول انجامید. این برج دارای ۰۳۸/۱۸ قطعه و وزن کل آن ۱۰۰/۱۰ تن است، تعداد کارگرانی که در ساخت این برج شرکت داشته اند، ۳۰۰ نفر ثبت شده است. ارتفاع برج ایفل ۳۲۴ متر (با در نظر گرفتن آنتن) است، که تا سال ۱۹۳۰ بلندترین ساختمان جهان بود؛ و ارتفاع آن، بنا بر تغییرات دما تا ۱۵ سانتی متر متغیر می باشد. تعداد بازدیدکنندگان تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۰۴، تعداد ۱۷۱/۴۷۶/۲۱۶ نفر اعلام شده است. این بنای حیرت انگیز، دارای ۱۶۶۵ پله می باشد، که البته از طبقه دوم تا انتها، آسانسور هم دارد. برج ایفل در شهر پاریس یکی از چشم نوازترین دیدنی های فرانسه و به عبارتی دنیا می باشد. برج ایفل در دوران عمر خود تاکنون شاهد صحنه های واقعی عجیبی بوده است، از جمله می توان به کوهنوردانی که در سال ۱۹۵۴ به ارتفاع آن صعود کردند و یا پرش دو چترباز انگلیسی در سال ۱۹۸۴ اشاره کرد.

ایفل هر ۵ سال یکبار، دوباره نقاشی می شود که مستلزم مصرف ۵۰ تن رنگ است. ۰۰۰/۳۵۲۱ وات پروژکتور روشنایی داخل برج را تامین می کنند.

برج ایفل دارای سه طبقه یا به عبارتی سه صحن متفاوت است، رستوران بسیار گران قیمتی که قبل از رفتن حتماً باید میز خود را رزرو کنید. در طبقه ی اول، ژول ورن (Jules Verne) در طبقه دوم و نیز باری که در طبقه سوم واقع شده است. یک ساعت قبل از غروب خورشید شهر بهترین و زیباترین تصویر را، از این طبقات و به خصوص طبقه فوقانی برای بازدیدکنندگان به نمایش می گذارد.

در طبقه ی اول برج ایفل نمایشگاهی از عکس های گوناگون از دوران گذشته وجود دارد، که ما را به سال های ۱۹۰۰ می برد. پیراهن های بلند زنان، چترهایی که در دست می گرفتند، کلاه های گوناگونی که نجیب زادگان آن زمان بر سر می نهادند… تصاویری از سالهای گذشته را در ذهن، مجسم می سازند. رستوران های متعددی در طبقه ی اول واقع شده است که مهمترین آنها رستوران روس ها (Russian) می باشد که دارای جوی کاملاً روسی است و تصویری زنده از مسکو را در ذهن شکل می دهد.

سالن تاتر آلتیتود (Altitude)، که صحنه ی نمایش تاترهای شاخص و قابل تحسین فراوانی بوده است، نیز در همین طبقه واقع شده است. توریستها، علاقه ی زیادی به تماشای پاریس از بالاترین نقطه ی برج نشان می دهند و تنها دلیل، آن است که منظره ی بسیار شگرف و زیبایی را در مقابل چشمانشان به نمایش می گذارد.

مغازه های متعددی، کارت پستال های مشهور و زیبای مخصوص برج ایفل را در اختیار بازدید کنندگان قرار می دهند،… طبق درخواست بازدیدکنندگان در سال ۱۸۸۹، مدیریت برج ایفل کارت پستال های مشهوری که «لیبونیس» (Libonis) نام داشتند را به نمایش گذاشت، توریست ها، این کارتها را به دلایل متعدد شخصی برای دوستان خود می فرستند: دعوت به شام، کارت تشکر و سپاسگذاری، قرار ملاقات گذاشتن و …

حتی اگر سالیانه ۶ میلیون نفر هم از برج ایفل دیدن کنند، باز هم تعداد کسانی که چشم به آن دوخته اما هرگز موفق به بالا رفتن پله ای از آن نیستند بسیار زیاد است، و نیز چه بسیار افرادی که آن را به خوبی می شناسند اما هم چنان آرزوی دیدنش را در دل می پرورانند.

و در پایان طبق همه پرسی، که از برخی از کشورهای دنیا از جمله ژاپن، امریکا، اسپانیا، انگلیس و … شده است مبنی بر ذکر نام سه بنای تاریخی در اروپا؛ تقریباً می توان گفت که همه ی آنها اولین نامی که به زبان می آوردند «برج ایفل» است. و این خود نشانگر شهرت جهانی و زیبایی منحصر به فرد، این شاهکار در قلب فرانسه است.

● نگاهی کوتاه به زندگی گوستاو ایفل Gustave Eiffel

در سال ۱۸۳۲ در دیجون (Dijon) متولد و در سال ۱۸۵۵، از دانشکده هنرهای صنعتی. فارغ التحصیل شد. ایفل قابلیت و توانایی ویژه خود را در ساختن بناهای بسیار زیادی نشان داد، از جمله می توان به دو نمونه ی برجسته ی «پورت ویادوکت» (Porto Viaduct) در رودخانه ی «دورو» (Douro) سال ۱۸۷۶، و نیز «گارابیت ویادوکت» (Garabit Viaduct) سال ۱۸۸۴- اشاره کرد. او با ساخت برج ایفل به اوج شهرت خود رسید. و سرانجام در ۲۷ دسامبر ۱۹۲۳ دیده از جهان فرو بست.

آب و هوای ایران

ایران از لحاظ آب و هوایی یکی از منحصر به فردترین کشورهاست. اختلاف دمای هوا در زمستان میان گرمترین و سردترین نقطه گاهی به بیش از ۵۰ درجهٔ سانتی گراد می‌رسد.

 

داغ‌ترین نقطه زمین در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ میلادی، در نقطه‌ای در کویر لوت ایران بوده است.

ایران از لحاظ بارندگی در سطح نیمه‌خشک و خشک است.

آب و هوای ایران متأثر از چندین سامانه است:

 1. سامانه پرفشار سیبریایی که با ریزش به عرض‌های جنوبی در نوار شمالی بارش باران و برف و کاهش دما و در سایر نقاط فقط کاهش دما را به همراه دارد.
 2. سامانه باران‌زای مدیترانه‌ای که از سمت غرب وارد ایران می‌شود و موجب ریزش باران یا برف در بسیاری از نقاط غربی و میانی و شرق ایران می‌شود.
 3. سیستم کم فشار جنوبی که در نوار جنوب و جنوب غرب موجب رگبار باران می‌شود.

میزان بارندگی در ایران بسیار متغیر است. در شمال به بیش از ۲۱۱۳ میلیمتر (رشت، ۱۳۸۳) نیز می‌رسد.در نواحی کویری بارش عمدتاً بسیار کم و در حدود ۱۵ میلیمتر است. بارش نواحی شمال غرب و غرب، دامنه‌های جنوبی البرز و شمال شرق تا حدودی قابل توجه (حدود ۵۰۰ میلیمتر) می‌باشد. در سایر نقاط میزان بارش از ۲۰۰ میلیمتر بیشتر نمی‌شود.

اختلاف دمای هوا در ایران در نقاط مختلف زیاد است. در حالی که در فصل زمستان دمای شهرکرد در شب به ۳۰- درجه هم می‌رسد، مردم اهواز هوای تابستانی (۲۵ درجه) را تجربه می‌کنند. هوای سواحل شمالی در تابستان گرم و مرطوب و در زمستان معتدل می‌باشد. نواحی شمال غرب و غرب تابستانهای معتدل و زمستان‌های سرد و نواحی جنوبی تابستان‌هایی شدیداً گرم و زمستان‌هایی معتدل دارند.

نقشه اقلیمی ایران

██ معتدل خزری بسیار مرطوب

██ معتدل خزری

██ مدیترانه‌ای با باران بهاره

██ مدیترانه‌ای

██ کوهستانی سرد

██ کوهستانی بسیار سرد

██ نیمه‌بیابانی سرد

██ نیمه‌بیابانی گرم

██ بیابانی خشک

██ بیابانی خشک گرم

██ خشک ساحلی گرم

██ خشک ساحلینوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
سه شنبه 24 مرداد 1396 11:29 ق.ظ
Yesterday, while I was at work, my cousin stole my
iPad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just
so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and
she has 83 views. I know this is totally
off topic but I had to share it with someone!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

تعبیر خواب آنلاین